Büyük bir gün için seçtiğiniz mekan, görkemli bir balo salonuna sıradan bir kumsala gitmek için olsun, etkinliğinizin geleceğini belirler. Bir düğün mekanının nasıl seçileceği söz konusu olduğunda, tüm süreç oldukça göz korkutucu hissedebilir ve cevaplamanız gereken birçok soru vardır. Düğününüz büyük mü küçük mü olacak? Açık havada mı kapalı mı? Rustik mi yoksa glam mı? Düğününüzün temellerini belirlemek, size ve eşinize oradaki birçok mekanı daraltmanıza ve sizin için doğru olanı bulmanıza yardımcı olacaktır.
DÜĞÜNÜNÜZÜN GENEL YERİNİ SEÇİN.
Ebeveynlerimizin ve büyükanne ve büyükbabalarımızın nesillerinde düğünler gelinin memleketinde geleneksel olarak yapılıyordu. Bununla birlikte, günümüzde düğününüz herhangi bir yerde yapılabilir – ya ortağın memleketi, şu anda yaşadığınız şehir, favori bir tatil yeri, hatta her zaman ziyaret etmek istediğiniz bir yer. Etkinliğinizin ilk ve en önemlisi olacağı genel konumu seçmek istersiniz, çünkü bu karar bütçenizden mekan seçeneklerinize kadar büyük günün diğer tüm ayrıntılarını etkileyecektir.

BÜTÇENİZİ BELİRLEYİN.
Bir düğün mekanının nasıl seçileceği söz konusu olduğunda, vereceğiniz en önemli kararlardan biri bir mekana ne kadar harcayabileceğinizdir. Ve mekanınız ve yemek yemeğinizin düğün bütçenizin yaklaşık yarısını tehlikeye atacağı ortaya çıkıyor. Mekanınıza ne kadar harcayacağınız gerçekten nerede evlenmeyi planladığınıza bağlıdır – Eşinizle ve büyük gününüze finansal katkıda bulunabilecek tüm sevdiklerinizle konuşun ve toplam bir bütçe oluşturun
TAHMİNİ KONUK SAYISI İLE GELİN.
Her düğün mekanının kapasitesi vardır. Bu sayı genellikle esnek değildir, bu nedenle bir mekan seçmeden önce tam sayıda misafir bulmanıza gerek olmasa da, oldukça iyi bir tahmininiz olması gerekir. 75 misafir ağırlayabilen bir mekan ile 500 kişilik bir mekan arasında oldukça büyük bir fark var. Daha sonra herhangi bir büyük sürpriz olmayacak şekilde eşiniz ve ilgili ailelerinizle birlikte oturun (gerekirse birkaç misafir ekleyebilir veya çıkarabilirsiniz). İstediğiniz son şey, sadece 350 kişilik bir konuk listeniz olduğunu anlamak için 200 kişilik bir düğün mekanı seçmektir.
ÖNCELİKLERİNİZİ DÜŞÜNÜN.
Bir konumunuz, bütçeniz ve misafir sayınız olduğunda, hayalinizdeki mekanın nasıl görüneceğini düşünmeye başlamanın zamanı geldi. Eşinizle oturun ve ideal mekanınızın sahip olacağı üç özellik seçin. Örneğin, bir açık hava töreni alanı, şirket içi yemek servisi ve rustik bir his, sahip olmanız gereken listede olabilir. Olasılıklar sonsuz ve her bir çiftin öncelikleri farklı olacak

BAZI TARİHLERİ DARALTIN.
Bir düğün mekanı rezervasyonu yapmak, büyük gününüz için resmi olarak “tarihi belirlediğiniz” anlamına gelir. Zaten bir düğün tarihiniz olabilir veya biraz daha esnek olabilirsiniz. Her iki durumda da, bir düğün mekanı seçmenin ilk adımlarından biri, sizin, eşiniz ve en yakın sevdikleriniz için çalışacağını bildiğiniz birkaç tarihi daraltmaktır. Evleneceğinizi “gelecek sonbahar” iyi bir başlangıç olarak söylerken, mekanlara bakmadan önce aklınızda belirli tarihler olmalıdır. Bazı çiftler düğün tarihlerini rüya mekanlarının ne zaman uygun olduğuna göre belirleyebilirken, resmi mekan avına başlamadan önce birkaç tarih seçmenizi öneririz.

MEKAN ARAMANIZI ÖNCE İNTERNET ÜZERİNDEN YAPIN
Tüm bu detayları bulduktan sonra, artık düğün mekanlarına bakmaya başlayabilirsiniz. Bölgenizdeki düğün mekanlarına göz atmak, geçmiş çiftlerin yorumlarını okumak, fotoğrafları kontrol etmek isteyebilirsiniz. Daha fazla bilgi edinmek istediğiniz mekanların kısa bir listesini oluşturmak için birlikte çalışın

BAZI TEMEL SORULARLA BİRKAÇ MEKANA ULAŞIN.
Beş ya da daha fazla mekanın listesini daralttıktan sonra, her birine ilginizi ifade eden ve birkaç soru soran bir mesaj gönderin. Bu sorular, istediğiniz tarihte mevcut olup olmadıklarını, kapasitelerini teyit etmelerini ve eşinizle daha önce tartıştığınız en önemli öncelikleri sunmalarını sağlamalıdır. Bütçe dahilinde olduklarından emin olmak için fiyatlandırma bilgileri de isteyebilirsiniz. Bu ilk iletişim aynı zamanda bir mekan personelinin duyarlı ve yardımsever olup olmadığının belirlenmesinde de yardımcı olabilir. Nispeten kısa bir süre içinde samimi bir e-posta almak (mekanların hafta sonları etkinliklerle oldukça meşgul olduğunu unutmayın!)

FAVORİLERİNİZİ ZİYARET EDİN.
Bir düğün mekanının nasıl seçileceğinin en önemli kısımlarından biri, aslında birkaç seçili yeri ziyaret etmektir. Bu yüz yüze ziyaretlerde, alanı gezebilir ve büyük gününüze uygun olup olmadığına karar verebilirsiniz. Mekanlar fotoğraflarda daha güzel bir şekilde görünebilir, ancak gerçekler farklı olabilir, bu nedenle etkinlik alanlarını ziyaret etmek programınızı belirlerken çok önemlidir.. Ayrıca mekan koordinatörü ile görüşebilir, ek sorular sorabilirsiniz.

ARTILARI VE EKSİLERİ TARTIN.
Belirli bir mekanla ilk görüşte aşık olursanız, oldukça şaşırtıcı bir his olabilir. Ancak, , birkaç yeri gezmek ve seçeneklerinizi eşinizle ve isterseniz ailelerinizle tartışmak en iyisidir. Gezdiğiniz tüm mekanların artılarını ve eksilerini düşünün ve en iyi seçiminize karar vermek için birlikte çalışın. Büyük gününüz için mükemmel bir yer bulduğunuzu düşünebilirsiniz, ancak belki de eşinizin bazı endişeleri vardır. Siz ve eşiniz büyük gününüzün her alanında anlaşamasanız da, her ikisi de mekan seçiminizden memnun olmalısınız. Bu, “birini” bulduğunuzdan emin olmak için birkaç yeri gezmek anlamına geliyorsa yapın.